25. Orlen Maraton Solidarności

68265713_2637866519589553_9205706505653846016_n

Ryszard Pokrywka ukończył jubileuszowy 25. Orlen Maraton Solidarności w Gdańsku. 💪 Ogromne gratulacje! 👏👏👏

Na starcie przy Placu przed Pomnikiem Pamięci Ofiar Grudnia 70 i Urzędem Miejskim w Gdyni pojawiło się blisko 800 maratończyków, z 30 krajów. Biegacze wyruszyli na trasę o godz. 9.00. Pogoda była gorąca, jak to w lecie. Z tego względu bieg należał do bardzo trudnych. Nie wszyscy go ukończyli. Na trzecim miejscu dobiegł najlepszy z Polaków – Rafał Czarnecki. Drugie miejsce wśród kobiet zajęła Lidia Czarnecka. Kto startował u nas 14-go lipca miał okazję się z nimi zmierzyć, ponieważ oboje uczestniczyli w biegu VII Stalowa Dycha.

Jak piszą organizatorzy na swojej stronie: „Atrakcją pierwszych kilometrów była możliwość przebiegnięcia przez port w Gdyni, m. in. obok „Daru Pomorza” i ORP „Błyskawica”. Ostatnie kilometry, już w Gdańsku, to ogromny trud, ale też duże przeżycie dla wielu maratończyków. Pojawiają się charakterystyczne żurawie, a dalej trasa prowadzi przez II Bramę Stoczni Gdańskiej, obok Sali BHP i Pomnika Poległych Stoczniowców. Biegowy trud wieńczy – naszym zdaniem – najpiękniejsza meta maratońska w Polsce, znajdująca się przy Fontannie Neptuna, obok Ratusza i Dworu Artusa na Długim Targu w otoczeniu gdańskich kamieniczek. Na Głównym Mieście, biegaczy witały tłumy turystów. Maratończycy biegli też między straganami trwającego jeszcze Jarmarku Dominikańskiego.
Bieg nawiązuje to trudu kurierów, którzy przenosili meldunki między stoczniami Gdańska i Gdyni. Trasa prowadzi przez całe Trójmiasto, przypominając poległych na wybrzeżu w grudniu 1970 roku i strajki sierpniowe 1980 roku. To także upamiętnienie Bitwy Warszawskiej 1920 r. i Święto Wojska Polskiego, a w kościele celebrowane jest Wniebowzięcie NMP, w tradycji zwane świętem Matki Bożej Zielnej. Wiele ważnych wydarzeń z historii naszej ojczyzny miało miejsce pod sierpniowym niebem. Dlatego zanim maratończycy rozpoczęli swoje zmagania, odbył się tradycyjnie uroczysty apel pod Pomnikiem Ofiar Grudnia 70.”

Wyniki: https://wyniki.datasport.pl/results3032/…

Fot. Ryszard Pokrywka, maratończyk.pl, datasport.pl

Share on print
Drukuj
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Scroll Up