Historia Klubu

Stowarzyszenie sportowe pod nazwą Stalowowolski Klub Biegacza powstało 14 maja 2012 r. kiedy to po jednych z kolejnych zawodów biegowych (bieg Siarkowca w Tarnobrzegu) grupa biegaczy postanowiła zjednoczyć swoje siły i pod wspólna nazwą w dalszym ciągu realizować swoje marzenia i hobby. Z pomocną dłonią w tym czasie wyszedł ówczesny starosta Robert Fila, który udostępnił nam pomieszczenie w celu zorganizowania spotkania oraz zapewnił fachowe doradztwo w kwestiach formalnych i prawnych.
W spotkaniu uczestniczyła 15 osobowa grupa założycielska z poród której został wybrany Zarząd Klubu oraz Komisja Rewizyjna. Skład pierwszego Zarządu:
Bogdan Dziuba – Prezes
Łańcucki Stanisław – V-ce Prezes
Paweł Szabat- skarbnik
Henryk Brzozowski – sekretarz
Jacek Garbacik-członek.
Komisje rewizyjną tworzyli:
Wiesław Chamera- przewodniczący
Fila Artur- zastępca
Michał Szumełda- członek.
Nadrzędnym celem Stowarzyszenia jest upowszechnienie kultury fizycznej, a w szczególności popularyzowanie idei biegania. Cele szczegółowe to m.in:

 • Krzewienie Sportu i Kultury Fizycznej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.
 • Promocja zdrowego stylu życia, sportu amatorskiego, turystyki, rekreacji
  i rehabilitacji ruchowej.
 • Edukacja i zachęcanie do aktywnego trybu życia.
 • Promocja Stalowej Woli, Powiatu Stalowowolskiego

Klub realizuje swoje cele poprzez:

 • prowadzenie działalności na rzecz poprawy stanu zdrowia
  społeczeństwa
 • organizację imprez biegowych w kraju
 • uczestnictwo w imprezach sportowych, w tym na zawodach, na terenie kraju i za granicą
 • współpracę z organami administracji publicznej oraz innymi instytucjami i podmiotami
 • pozyskiwanie środków finansowych na realizację programów szkolenia sportowego, zakup sprzętu sportowego, pokrycie kosztów organizowania zawodów sportowych lub uczestnictwa w tych zawodach
 • prowadzenie innych działań sprzyjających realizacji statutowych celów klubu sportowego

Od momentu powstania Klub nasz organizuje szereg imprez sportowych
skierowanych do społeczeństwa z naszego regionu – 2012r. „Bieg po Fundusze Europejskie” w Jastkowicach, Wzięliśmy udział w projekcie Wybiegaj Zdrowie na realizację Ścieżek Biegowych. Realizacja zadania była możliwa dzięki temu, że Stalowowolski Klub Biegacza uzyskał dofinansowanie w otwartym konkursie ofert na realizację zadań publicznych ujętych w Programie Promocji Zdrowia i Profilaktyki w Powiecie Stalowowolskim. Doświadczeni instruktorzy oraz czynni sportowcy Stalowowolskiego Klubu Biegacza przekazywali cenne rady na cyklicznych zajęciach(2x w tygodniu) osobom, które zapraszaliśmy a zapraszaliśmy wszystkich niezależnie od wieku, płci, wykształcenia czy stopnia zaawansowania sportowego. Zajęcia te w dalszym ciągu są realizowane i cieszą się dużą popularnością w naszym mieście. Ogromnym wyzwaniem było zorganizowanie biegu „I Stalowa
Dycha”, który się odbył 14 lipca 2013 r. w ramach „Weekendu dla zdrowia” w
Powiecie Stalowowolskim na dystansie 10 km. Bieg został wpisany w cykl
ogólnopolskiego „Festiwalu Biegowego Forum Ekonomicznego w Krynicy”,
dzięki czemu na starcie w kolejnych latach stanęło kilkuset biegaczy z
całego kraju i zagranicy. Ponadto współorganizujemy bieg charytatywny w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pod nazwą „Policz się z cukrzycą”.
Wraz ze wzrostem i zaangażowaniem uczestników oraz prowadzącego
zajęcia, pojawiły się pierwsze małe i większe sukcesy sportowe. Liczny
udział członków naszego klubu w różnych zawodach sportowych np. biegi
uliczne, biegi przełajowe, marszobiegi, ultramartony, duatlony, triatlony jak
również różna ranga tych zawodów, sprawiły że o klubie SKB ze Stalowej
Woli było coraz głośniej i to nie tylko na naszym rodzimym podwórku. O jakości i randze naszego klubu świadczą też zakupione stroje startowe,koszulki czy bluzy dla znacznej części naszych klubowiczów, którzy swoją postawą na zajęciach czy zawodach doskonale promują klub oraz miasto i powiat stalowowolski.

Powyższe osiągnięcia zostały zauważone przez lokalne władze powiatu oraz lokalne media, gdzie nasi członkowie zostali nagradzani w dziedzinie animatora sportu, czy plebiscytach sportowych.

Bieganie to coś więcej niż sport – to nasza pasja i niezawodny sposób na zdrowie, to sprawdzanie samego siebie, stawianie sobie celów i ich realizacja, to budowanie swojego charakteru i osobowości, to sposób na przezwyciężanie wszelkich trudności, które nie tylko w życiu sportowym mogą nas spotykać. Bieganie daje nam wiele, a może nawet wszystko – radość, spokój, pozytywne nastawienie do świata ,dzięki bieganiu tworzą się przyjaźnie i takimi przyjaciółmi jesteśmy, naszą pasją chcemy podzielić się z innymi  osobami zachęcając ich do biegania.

Drukuj
Facebook
Twitter
Email

Dodaj komentarz

Scroll Up